Kategorier
Nyheter

Vi söker fler personer till styrelsen!

Ämne: Vi söker fler personer till styrelsen!

Var med och utveckla Bålsta Tennisklubb! 
Vi är en ideell organisation med 3 anställda tränare och tillsammans skapar vi verksamhet i föreningen. För att kunna driva föreningen vidare behöver vi fler aktiva medlemmar till styrelsen. Spelar du eller dina barn i föreningen så är det ett ypperligt tillfälle att bidra till föreningens framgång och medlemmarnas upplevelse. 

Styrelsens uppdrag
Föreningens styrelse har i uppdrag att ta hand om alla föreningens angelägenheter utifrån föreningens stadgar. Styrelsens viktigaste ansvar är att styra och leda verksamheten i föreningen under året.

När och var skall uppdraget utföras?
Du kommer delta på styrelsens möten som är på kvällstid cirka 12 gånger per år (oftast söndagar) samt ev. ingå i olika arbetsgrupper däremellan. Val av nya ledamöter till styrelsen sker på årsmötet i mars.

Särskilda önskemål
Du skall vara medlem i föreningen. Du är en person som kan bidra med idéer och beslut för klubbens framgång.

Övrig information
Uppdraget är helt ideellt. Det är viktigt att vi förnyar och hittar fler aktiva som vill vara med i styrelsen. Det är önskvärt att styrelsen speglar medlemmarna: aktiva spelare, föräldrar, kvinnor och män i olika åldrar.

Intresserad av uppdraget?
Anmäl ditt intresse genom att mejla till . Du kan även nominera någon du tycker skulle passa för uppdraget.
Frågor? Mejla eller fånga någon av oss i styrelsen när vi ses i hallen! 😊

Med Vänliga Hälsningar 
Styrelsen